Село Ямельниця

Сьогодні Ямельниця належить до Сколівського району Львівської області. Від села до райцентру — 27 км, до залізничної станції Верхнє Синьовидне — 20 км, до м. Львова — 120 км. Через центр села протікає річка (є лівою притокою річки Стрий), яку звуть Ямельничка, хоч деякі старожили кажуть, що давніша її назва — Тиса. Найвища вершина — гора Ковбура — знаходиться на південному сході села. Її висота над рівнем моря становить 773 м.

Історія

З історії села У зеленому міжгір’ї Карпат серед смерек, ялин, буків та берізок розкинулося село Ямельниця. Знаходиться воно у дуже мальовничій долині, яку оперізують гірські вершини. Очевидно, самою природою було визначено, щоб ця місцина була заселена людьми ще в глибоку давнину. Проте письмових пам’яток про перших переселенців не збереглося.

Легенди

В одному з переказів йдеться, що назва села пішла від того, що тут було багато млинів, куди з’їжджалися молоти зерно люди з інших сіл. Мабуть, у цьому є доля правди. Адже, ще у 30-х роках XX століття у селі було три млини.

У іншій легенді є такі слова: “Було це в сиву давнину. Часті набіги татар спустошували землі Галицько-Волинського князівства. Серед них і землі, де сьогодні знаходиться село Ямельниця. Мужньо захищали землі князі. Після одного такого бою князь запитав їх, чого б вони бажали за те, що так мужньо билися. Вони попросили дати їм землю, де зараз це село.
Спершу там нічого не було, лише одна мельниця (млин). У мельника була дочка-красуня. Її краса полонила усіх воїнів. І коли вони спитали: «Хто ти, красуне?», та жартома відповіла: «Я — мельниця». Це сподобалось воякам, і вони вирішили так наректи своє село. З того часу почали називати ті землі ямельницькими.

У інших переказах розповідається, що засновником села був утікач від татаро-монгольської неволі — Матій. Ще сьогодні територію, де, можливо, стояла його (перша в селі) хата називають Матьховою.

Люди, які проживали у Матьхові, водили різати бички в іншу частину села, де були густі ліси. Нині цей куток називається Бичковою. Третя частина села отримала назву Ровінь. Гірський хребет, який розмежовує села Ямельниця і Орів, називається Діл, а місцевість під ним — Підділ. П’ята частина — Нижній кінець — була заснована найпізніше.

Джерело, більше інформації про село

Важлива інформація:

Служба Адреса Телефон
Ямельницька сільська рада с. Ямельниця +38 (03251) 3-75-37
Телефонна довідка +38 (032) 991-09-11
Пошта с. Ямельниця, вул. Нижній Кінець, 57 +38 (03251) 3-55-36
Гірська пошуково-рятувальна служба смт. Славське, вул. І. Франка, 10 +38 (03251) 4-21-02,
+38 (097) 493-44-12

Публікації в інтернеті:

Авторський проект Володимира Ключака
Церква Собору Св. Івана Хрестителя 1824

Сколівська міська рада
Сколівська районна державна адміністрація
Сколівська районна рада

Львівська обласна державна адміністрація

Національний природний парк “Сколівські Бескиди”